genel arıtma sistemleri

Arıtma Kimyasalları

Sular, pH değerlerine göre asidik veya bazik özellik göstermektedir. pH değeri 7’nin altında olan sular asidik, 7’nin üzerinde olan sular bazik özellik gösterirken pH değerinin tam olarak 7 olması nötr anlamına gelmektedir. Arıtma kimyasalları kullanılarak suyun nötr hale gelmesi sağlanmaktadır. Nötr hale gelen sular kullanıma daha elverişli bir hal almaktadır. Özellikle sanayi alanında kullanılacak sularda pH değerinin 7 olmasına dikkat edilmektedir.

Arıtma kimyasalları genel olarak çok güzlü bazlar ve asitlerden oluşmaktadır. Elinizde baz karakteristiğine sahip bir su varsa, su içerisine ekleyeceğiniz belirli oranda asit ile suyu nötre yaklaştırabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken eklenecek maddenin ne kadar kullanılacağıdır. Bu oran hesaplanarak gerekli eklemeler yapılmalıdır.

Arıtma işlemi esnasında kullanılacak baz veya asitler çok güçlü olması nedeniyle gerekli önlemler alınmalıdır. Bu ürünlerin insan bedenlerinde kalıcı yaralar bırakması, iç organlara ağır hasarlar vermesi mümkündür. Mutlaka tecrübeli kişiler tarafından uygulama yapılması gerekmektedir.

Hesaplamalarda yapılacak olan hatalar suyun karakteristiğini tam tersi yönde çevirerek istenilen verimin elde edilememesine neden olmaktadır. Uzman desteği ile gerekli hesaplamalar doğrultusunda suyun pH değeri en uygun şekilde 7’e yaklaştırılacaktır. Bu sayede makinelerde meydana gelecek bozukluklar önlendiği gibi kaliteli ürün ortaya koyacaksınız.

Kullanılacak olan arıtma kimyasallar sadece suyun pH değerinin optimal seviyesine getirmez, su içerisindeki mikropları da öldürür. Bu sayede içme suyu şeklinde de kullanılabilir. Burada dikkatli olunması gereken nokta yine kullanılması gereken madde miktarıdır. Fazla kullanılan tuz, klor gibi kimyasallar insan vücudunda dengesizliğe yol açmaktadır. Söz konusu insan sağlığı ise mutlaka gerekli tekitlerin yapılması gerekmektedir.

ArabicEnglishTurkish
whatsapp2018.png (8 KB)
tel2018.png (8 KB)